Moda na bycie fit zainicjowała renesans wszelkich urządzeń agd pomocnych przy sporządzaniu zdrowej żywności. Do takich należą oczywiście wszystkie typy i modele wyciskarek do soków owocowych i warzywnych.
Według najnowszej piramidy żywieniowej ogłoszonej przez WHO i powtórzonej przez polskie instytucje, każdy z nas powinien zjeść w ciągu dnia 5 części warzyw i owoców. To dużo i osobie pracującej, mającej usystematyzowane wolne chwile do zjedzenia posiłków trudno zrealizować takie zalecenia.
I właśnie dlatego taką popularność zdobyły sobie soki owocowe i warzywne. Dzięki nim można zjeść/wypić zalecaną ilość tych zdrowych produktów bez zaburzenia schematu pracy.
Czym różnią się od siebie sokowirówki i wyciskarki do soków?
Różnica pomiędzy nimi jest niewielka acz znacząca. Sokowirówki były zawsze dość popularnym elementem wyposażenia kuchni. Od niedawna w nowej odsłonie designerskiej pojawiły się wyciskarki do soków. Sokowirówka wyciska sok z owoców i warzyw na zasadzie mocnego silnika, który dzięki szybki obrotom, błyskawicznie wyciska z owoców sok. I można takie urządzenie używać naprawdę bardzo długo otrzymując smaczne i pożywne soki.
Problem pojawia się wtedy, gdy nasze urządzenie chcemy użyć jako wyciskarki do warzyw, szczególnie liściowych, ziół, kapusty, natki pietruszki czy nawet owoców jagodowych, leśnych. Ich walory nie polegają na olbrzymiej ilości uwolnionego soku tylko na ich powolnym wyciskaniu z warzyw i owoców. Dlatego przydatne są właśnie wyciskarki do soków a nie sokowirówki.
Używając wolnych acz intensywnych obrotów silnika, wyciskają powoli ale skutecznie cały sok zawarty głęboko w owocach i warzywach. Tak wyciskanego soku jest w proporcjach więcej, bo urządzenie wyciśnie go do dna, a i sam sok jest wartościowszy, ponieważ proces wyciskania przebiega powoli i w niskiej temperaturze bez niszczenia wartości odżywczych.
Wygoda przede wszystkim
Wszystkim osobom planującym zakup takiego urządzenia do domu należy zwrócić uwagę na jeden aspekt; codziennej eksploatacji. To samo należy wziąć pod uwagę kupując każdy sprzęt agd, choćby blender czy robot kuchenny. Warto zawsze przemyśleć proces czyszczenia urządzenia i jego mycia. Im więcej części, im sprzęt bardziej skomplikowany, tym więcej części pozostaje do odkręcania, płukania i dokładnego mycia.
Najnowsze komentarze