Każdy z nas ma swoje ulubione dania i wszyscy posiadamy dietę, w której niektóre potrawy pojawiają się częściej od innych. W naszej domowej spiżarni jest jednak taki produkt, który pojawia się regularnie u każdego, bez względu na to jakie smaki ktoś preferuje. Chodzi oczywiście o chleb, który uważany jest za podstawę diety każdego Polaka. Chleb często uważany jest za podstawę kanapki i pewnego rodzaju „zapychacz”, lecz ten dobrze wypieczony i z najlepszej mąki jest tak smaczny, że wielu z nas uwielbia go bez żadnych dodatków.
Każdy z nas ma swoje ulubione dania i wszyscy posiadamy dietę, w której niektóre potrawy pojawiają się częściej od innych. W naszej domowej spiżarni jest jednak taki produkt, który pojawia się regularnie u każdego, bez względu na to jakie smaki ktoś preferuje. Chodzi oczywiście o chleb, który uważany jest za podstawę diety każdego Polaka. Chleb często uważany jest za podstawę kanapki i pewnego rodzaju „zapychacz”, lecz ten dobrze wypieczony i z najlepszej mąki jest tak smaczny, że wielu z nas uwielbia go bez żadnych dodatków. Nic w tym dziwnego, ponieważ zapach prawdziwego chleba i dźwięk jaki wydaje podczas krojenia, niezmiennie od lat kojarzy się z ciepłem domowym. Są jednak chleby prawdziwe, oraz te produkowane w ogromnej ilości, które często pozostawiają wiele do życzenia. Dwa różne bochenki można rozróżnić już po wyglądzie, a także po tym jaka ma teksturę, jak pachnie i przede wszystkim po tym jaki jest w smaku. Prawdziwy chleb posiada grubą skórkę, która pęka przy złamaniu, podczas gdy skórka chleba sztucznego jest cienka, miękka i elastyczna. Środek chleba powinien być zwarty, by stawiać zębom delikatny opór. Po kilku dniach prawdziwy chleb staje się twardy, ale nie pleśnieje, podczas gdy sztuczny chleb pozostaje miękki i pokrywa się zielonkawym nalotem. Największa różnica jest w smaku, ale o tym wie każdy, kto porównywał dwa różne bochenki. Kupując chleb, sprawdzajmy skład. W tym prawdziwym powinna znaleźć się woda, mąka, sól, a także drożdże lub zakwas. Wszelkie spulchniacze, aromaty i sztuczne dodatki nie powinny znaleźć się w prawdziwym bochenku chleba.
Dobry chleb zachowuje świeżość przez długi czas, a to jak będzie smakował i jak długo będzie świeży, zależy między innymi od sposobu jego przechowywania. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest trzymanie bochenka w foliowym woreczku. Chleb oddycha, czyli traci swoją wilgotność. Jeżeli będziemy przechowywać go w foliowym woreczku, wówczas wilgoć nie będzie miała ujścia, a to spowoduje powstawanie pleśni. Dobrą alternatywą są woreczki lniane, które dodatkowo można przyozdobić wedle własnej kreatywności. Są one również doskonałym pomysłem na prezent. Osoba obdarowana pomyśli o nas za każdym razem gdy wyciągnie.
Bardzo dobrym pojemnikiem jest chlebak, który jak sama nazwa wskazuje został przystosowany do przechowywania chleba. Takie pojemniki różnią się od siebie rozmiarem i materiałem z którego zostały wykonane. Większość chlebaków została wykonana z drewna, które zaimpregnowane zostało specjalnym olejem, który w żaden sposób nie wpływa na smak chleba i zabezpiecza drewno przed wchłanianiem wilgoci, zapewniając jednoczesny przewiew. Pieczywo, które będziemy przechowywać w takim pojemniku, na długo zachowa świeżość i nie spleśnieje po kilku dniach. Chlebak może być wykonany również z dodatkiem stali, lub w całości z tego materiału. Stal jest bardzo często wykorzystywana w kuchni, ponieważ jest bardzo higieniczna i łatwo ją wyczyścić. Chlebak czyścimy wysypując z niego okruchy i przecierając go wilgotną ściereczką. Wówczas pozostawmy go otwartego przez pewien czas, dopóki nie wyschnie. W przypadku chlebaków w całości wykonanych ze stali, wystarczy wytrzeć go do sucha, upewniając się, że nie ma w nim wilgoci. W przypadku gdy chleb zrobi się twardy, możemy bardzo łatwo go „odnowić”. Pieczywo twardnieje z powodu utraty wilgoci, lecz nawet twardy chleb posiada jej odrobinę. Możemy położyć go na suchą patelnię, podpalić minimalny gaz, przykryć pokrywką i podgrzewać przez dwie minuty. Wówczas wilgoć, która pozostała w chlebie, zacznie parować, a ponieważ przykryliśmy patelnię pokrywką, nie będzie miała ona możliwości całkowitego wyparowania i będzie krążyć, nawilżając pieczywo i zmiękczając je w ten sposób. Wówczas chleb będzie miękki, ciepły, a jego smak będzie taki sam jak w dniu w którym go kupiliśmy. Należy przy tym pamiętać, że świeżość takiego chleba będzie znacznie krótsza niż w przypadku świeżo kupionego bochenka. Coraz więcej osób decyduje się także na samodzielny wypiek chleba. Do tego celu nie potrzebujemy specjalnego pieca, ponieważ bardzo dobrze sprawdzają się zyskujące popularność wypiekarki do chleba. Można kupić gotowe mieszanki, lub samodzielnie sporządzić ciasto. Dobrze przygotowane ciasto i odpowiednio wypieczone w takiej maszynie, pozwoli nam cieszyć się przepysznym chlebem. Możemy dodać do niego przeróżne dodatki, na przykład ulubione ziarna. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać gorącego chleba do chlebaka. Dajmy mu trochę czasu by przestał parować, a wtedy będzie gotowy do przechowywania.
Chleb jest najczęściej spożywanym produktem, który możemy wykorzystywać zarówno do kanapek, grzanek, jak i innych dań. Jest on w naszym domu każdego dnia, a skoro jemy go codziennie, to zadbajmy o to, by jego jakość była możliwie najwyższa. Kupujmy prawdziwy, świeży chleb lub wypiekajmy go samodzielnie, a następnie przechowujmy go w przystosowanym do tego celu chlebaku, w którym bochenek dłużej zachowa świeżość.
Źródło: naczynia.olkusz.pl
Najnowsze komentarze